Robustní průtokoměry Flowise

Efektivní řízení chlazení forem je Achilova pata každé lisovny plastů. Stávající standardní průtokoměry sestávají z mnoha dílů, jsou křehké, těsnění křehne a netěsní, a čištění „studánek“ je samo o sobě náročné.

Z tohoto důvodu se firma SVOBODA zaměřila na hledání rozumné alternativy standardních „měřících studánek“. Cílem bylo najít zařízení těchto parametrů:

  • Dlouhodobá životnost měřícího zařízení
  • Maximální jednoduchost čištění
  • Vysoká robustnost mechanického provedení
  • Minimum spojů

Na základě takto definovaných parametrů jsme jako partnera pro dodávky po testech vybrali  firmu Flowise. Tyto průtokoměry jsou vynikající alternativou pro standardní studánky, a nekladou nároky na obsluhu, která se tak může zaměřit na podstatné části vstřikovacího procesu.

Průtokoměry FLOWISE prošli více než ročním testováním a to jak u klientů v provozu, tak i interními mechanickými zkouškami ve firmě JAN SVOBODA. Robustnost provedení, vysoká kvalita zpracování, jednoduchost čištění, extrémní mechanická odolnost vůči statickému i dynamickému namáhání. Průtokoměry FLOWISE prošli všemi testy na výbornou a proto se firma JAN SVOBODA stala výhradním prodejcem těchto zařízení v České i Slovenské republice.

Provedení průtokoměrů – robustní monoblok s více měřícími místy

Tělo je vyrobenou z jednoho robustního kusu polymethylmethakrylátu s přesně vrtanými otvory. Materiál poskytuje vysokou odolnost vůči zředěným alkáliím a kyselinám. Pro snížení zanášení úsadami a lepší viditelnost měřícího plováku jsou pak otvory leštěny.

Díky robustnímu základnímu bloku materiálu s minimem slabých míst garantuje tento měřící monoblok vysokou tlakovou odolnost, a to až 20bar.


Standardní provedení série 5, má běžně používané dvě napojení přívodní a výstupní vody pro co nejjednodušší záměnu za stávající, archaické studánky. Pro jednoduché napojení je možné vybrat typ závitového připojení a samozřejmě pro zvýšení přesnosti měření požadovaný plovák. 

Pouhá změna plováku umožňuje změnit měřený rozsah od velmi přesného 0-3,5l/min až po průtoky vhodné pro opravdu velké formy 4-25l/min.

Ačkoliv je měřící část postavená z monobloku, výrobce pamatoval i na zajištění modularity a spojováním bloků přes robustní spojku, pojištěnou stahovací externí pojistkou do vícenásobných konfigurací. K dispozici jsou tedy monobloky od 1 měřícího místa až po běžně dodávaných 6 měřících zón v jednom monobloku.  Jednoduchým spojením lze dosáhnout konfigurace od 7 až po 24 měřících zón v jednom modulu a to buď separátní (oddělitelné) nebo integrované s pojistkou (United modules). 

Údržba a čištění měřáků Flowise je díky vrchní krytce měřící šachty velmi jednoduchá záležitost. Stačí uzavřít vstup i výstup vody. Imbusovým klíčem demontovat krytku měřící šachty a pomocí magnetu vyjmout plovák. Následně aplikujte FLOWISE čistící kapalinu (k dostání u distributora). Tuto nechte působit několik minut a pomocí měkkého kartáče, který je součástí dodávky, mechanickou cestou dočistěte úsady z měřících kanálů. 

TIP: Jak zefektivit chlazení pomocí FLOWISE? Využijte sérii s označením 1 a snižte tlakové ztráty na chladícím okruhu

FLOWISE serie 1

Standardní sada měřících monobloků série 5 se soustředila na vysoce kvalitní náhradu standardního řešení kontroly průtoku chladící vody přes formu a to za velmi přijatelnou cenu. Série 1 se naopak soustředila na zvýšení efektivity chlazení a podstatné snížení ceny vstupní investice. Jedná se o kombinaci vícekanálového měření v monobloku, do kterého vstupuje pouze výstupní voda z formy. Tím se o cca 50% zkracuje cesta chladícího média v běžném provozu lze ušetřit až a výrazným způsobem se snižují tlakové ztráty. Typické snížení tlakové ztráty může dosahovat cca 10.000Pa a to výrazně zvětšuje technologické okno a umožní to lépe nastavit vstřikovací proces.